Історія підготовки іноземних громадян

Підготовка фахівців для зарубіжних країн у ХНУБА розпочалась у 1950 році, спеціалістів вищої кваліфікації із числа іноземних громадян через аспірантуру і стажування – в 1952 р.

Університет за останні 57 років підготував для зарубіжних країн близько 1600 інженерів-будівельників, архітекторів, механіків, 72 кандидати технічних наук із більше, ніж 80 країн, зокрема з 1999 по 2009 р. – 305 фахівців.

У перші роки підготовки іноземних громадян в університеті (на той час Харківському інженерно-будівельному інституті) отримали вищу освіту багато громадян держав, що в ту пору мали назву країн народної демократії (Болгарія, Угорщина, Корейська народно-демократична республіка, Польща, Чехословаччина, Китай). На багатьох кафедрах університету проходили аспірантську підготовку фахівці з Китайської народної республіки та Румунії.

 Інститут здійснював регулярний книгообмін із бібліотекою Академії наук Китаю, центральною технічною бібліотекою Чехословаччини, науковою бібліотекою Ясського політехнічного інституту (Румунія), науково-дослідними інститутами будівельного виробництва та економіки будівництва у Празі (ЧРСР). Такий розвиток міжнародного співробітництва у галузі науки та освіти вимагав створення відповідних структур в університеті. На початку 60-х років минулого століття був заснований деканат по роботі з іноземними студентами, а з 1981 року – затверджена посада проректора з міжнародних зв’язків.

Підготовка фахівців для зарубіжних країн інтенсивно розвивалась, контингент іноземних студентів постійно збільшувався. Якщо, наприклад, у 1965 році в інституті було всього 5 іноземних студентів, то в 1971 році їх кількість зросла до 51 особи з 9 країн світу, в 1975 році в інституті вже було 230 студентів із 29 країн, а у 1982 році – 366 іноземців із 52 країн. Іноземні студенти традиційно навчались разом із вітчизняними. Їх розподіляли до академічних груп, не більше, ніж по 8 осіб, а для вивчення російської мови як іноземної об’єднували у групи по 6-8 осіб.

Із метою підвищення рівня знань студентів-іноземців було запроваджено нарізне навчання низці складніших дисциплін. Для іноземних студентів до розкладу занять також включалися спецкурси, що викладались виключно для них, з яких були передбачені курсові проекти, заліки та іспити і які враховували специфіку умов майбутньої роботи студентів, організовувались також додаткові консультації та заняття.

У травні 1975 р. зі складу кафедри іноземних мов відокремилась кафедра російської мови, очолив кафедру колишній декан по роботі з іноземними студентами Івницький Ю.М. У жовтні 1981 р. в університеті була створена Рада по роботі з випускниками – громадянами зарубіжних країн, яку очолював проректор із міжнародних зв’язків. У цей період поширювалось та поглиблювалось наукове та культурне співробітництво із закладами освіти інших країн. Харківський інженерно-будівельний інститут уклав договір про дружбу та співробітництво зі Словацькою вищою технічною школою в м. Братиславі (ЧРСР) 29 червня 1967 р. та з Коттбуським інженерно-будівельним інститутом (НДР) 1 березня 1973 р.

Із метою реалізації різних заходів, згідно зі встановленою Мінвузом СРСР квотою, інститути регулярно здійснювали обмін фахівцями та студентами із Коттбуським інженерно-будівельним інститутом, Словацькою вищою технічною школою. Сумісно з цими закладами ХІБІ щорічно здійснював обміни на безвалютній підставі групами студентів для проходження ознайомлювальної виробничої практики та студентськими будівельними загонами.

У різні роки в ХІБІ – ХНУБА навчалися студенти з Алжиру, Албанії, Анголи, Афганістану, Бангладешу, Бахрейну, Беніну, Болгарії, Болівії, Буркуна-Фассо, Бурунді, В’єтнаму, Гайани, Гамбії, Гани, Гвінеї, Гвінеї- Бісау, Гондурасу, Домініканської Республіки, Еквадору, Екваторіальної Гвінеї, Ефіопії, Єгипту, Заїру, Замбії, Зімбабве, Ізраїлю, Індії, Ірану, Іраку, ЙАР, Йорданії, Кабо-Верде, Камбоджи, Камеруну, Кенії, Китаю, Кіпру, Кот д’Івуару, Колумбії, Конго, Кореї, Коста-Ріки, Куби, Кувейту, Лаосу, Ліберії, Лівану, Маврикію, Мавританії, Мадагаскару, Малі, Марокко, Монголії, Непалу, Нігеру, Нігерії, Німеччини, Норвегії, Пакистану, Парагваю, Перу, Польщі, Португалії, Румунії, Сенегалу, Сирії, Словакії, Судану, С’єра-Леоне, Танзанії, Того, Тунісу, Уганди, Угорщини, Філіппін, Чаду, Чехії, Швеції, Шрі-Ланки, Югославії та країн СНД (Російської Федерації, Молдови, Грузії, Таджикистану, Туркменістану, Білорусі).

Система навчання іноземних студентів, яка склалася в університеті, відповідає вимогам тих держав, що направляють на навчання до України своїх громадян. Здійснення допомоги в підготовці національних кадрів неодноразово отримувало високу оцінку урядів, громадських організацій країн Азії, Африки та Латинської Америки.

Університет працює над тим, щоб готувати для зарубіжних країн таких спеціалістів, які оволоділи б професійними знаннями на рівні сучасних вимог, останніх досягнень науки і техніки. До 1991/1992 навчального року іноземні студенти прибували для навчання в університеті здебільшого за державним замовленням та направлялись Міністерствами вищої освіти СРСР та України. Зазвичай іноземні студенти майже рівномірно розподілялись за факультетами, але на сьогоднішній день значна кількість іноземних громадян виявляє бажання навчатись на архітектурному та будівельному факультетах, а також за останні роки зросла зацікавленість в одержанні економічної освіти з боку китайських громадян та громадян Туркменістану.

Навчання здійснюється за єдиними навчальними планами та програмами для обраної спеціальності. За умови, що складені всі іспити та заліки, виконаний та захищений дипломний проект, іноземним студентам видається диплом про вищу освіту встановленого Міністерством освіти і науки України зразка з присвоєнням ступеня магістра.