Кафедра залізобетонних та кам’яних конструкцій
Кафедра “Залізобетонні та кам’яні конструкції” – одна з найстаріших в ХІБІ – ХНУБА: вона була заснована в 1930 р. в складі будівельного факультету ХІБІ.
Кафедра має багатий досвід наукових досліджень і ведення навчального процесу. Засновником кафедри та її першим завідувачем був один з основоположників теорії залізобетону, видатний вчений и педагог професор Я.В.Столяров.
Загальна інформація про кафедру
Кафедра проводить навчання студентів проектуванню залізобетонних та кам’яних конструкцій на всіх факультетах університету: будівельному, архітектурному, санітарно-технічному, механіко-технологічному та факультеті економіки і менеджменту.
Кафедра здійснює керівництво випускними роботами студентів, які отримують дипломи кваліфікаційних рівнів «Бакалавр» і «Магістр».
Основними напрямками науково-дослідної роботи кафедри є:
- робота залізобетонних конструкцій при впліві кліматічного технологічного и пожежного середовища;
- розробка залізобетонних конструкцій та методик їх розрахунку з урахуванням фізичної та геометрічної нелінійності, в тому чіслі з використанням засобів автоматизованого проектування;
- питання визначення технічного стану будівель та споруд, їх посилення при реконструкції;
- дослідження сталезалізобетонніх конструкцій и вдосконалення їх розрахунку ;
- розробка склопластіковіх конструкцій спеціального призначення.
Підготовлено более 50 кандидатів і 4 докторів технічних наук, отримано понад 70 авторських свідоцтв и патентів на винаходи. Опубліковано понад 400 робіт, 6 монографій.
За останні п’ять років кафедрою виконано науково-дослідних робіт за госпдоговорами на суму 660 тис.грн.
На кафедрі працюють 12 викладачів, в тому числі 3 професора, 8 доцентів і 1 асистент.
Характеристика спеціальності
Професійна діяльність випускника кафедри пов’язана з виконанням наступних функцій: будівництво промислових та цивільних об’єктів, проектування залізобетонних та кам’яних конструкцій, розробка технічної документації для будівництва, експлуатації і реконструкції будівель та споруд. Випускники можуть продовжити навчання в аспірантурі для отримання наукового ступеня доктора філософії.
Одержуючи кваліфікацію будівельника широкого профілю, випускники можуть займати посади менеджерів з керування й організації сучасного будівельного виробництва, фахівців у галузевих проектних і науково-дослідних організаціях. Отримана підготовка і накопичений досвід дозволять випускникам згодом стати експертами в будівельній галузі.
Організацій, з якими співпрацює кафедра
- Державне підприємство УДПІ «Укрміськбудпроект»;
- ТОВ «Харківархпроект»;
- ДП «ГИПРОКОКС»;
- ТОВ «Стальконструкція ЛТД»;
- АТ «Трест Житлобуд-1»;
- ПАТ «Харківський ПромбудНДІпроект»;
- ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій», м. Київ
Лабораторія кафедри залізобетонних та кам’яних конструкцій
Колективом кафедри за активної участі студентів у відносно короткий термін (1945- 1949 рр.) в навчальному корпусі було створено лабораторію, яка стала базою для експериментальних наукових досліджень і забезпечення навчального процесу для курсу залізобетонних та кам’яних конструкцій.
Лабораторія кафедри є навчально-науковим комплексом, у функцію якого в першу чергу входить проведення лабораторних навчальних занять.
Докторантами і аспірантами в лабораторії проводяться експериментальні дослідження відповідно до завдань, які розв’язуються в їх науково-дослідних роботах.
Третім напрямком роботи лабораторії є виконання викладачами експериментальних досліджень з держбюджетної тематики.
Лабораторія кафедри в новому побудованому корпусі була практично заново створена в 1970 р. До складу нового лабораторного комплексу ХНУБА входять спеціальна навчально-лабораторна аудиторія № 144 і «велика» навчально-наукова лабораторія площею 500 м2, яка оснащена двома універсальними випробувальними машинами УИМ-50, 500-тонним пресом на стиснення ПСУ-500, 1000-тонним пресом ІПС-1000, 100-тонної універ-сальною машиною ГРМ-2А, що має можливість створювати також динамічні навантаження до 50 тн. «Мала» навчальна лабораторія має 100-тонний прес МС-100 і 125-тонний ПСУ-125.
Комплекс оснащений маслостанціями, домкратами від 10 тонн до 200 тонн, має в своєму розпорядженні індикатори, прогиноміри, тензометри, склерометри і інші засоби вимірювання.
Для підйому і переміщення випробовуваних конструкцій в межах площі «великий» навчально-наукової лабораторії є кран-балка (типу мостового крана) вантажопідйомністю до 3 тонн, що переміщається уздовж залу по підкранових балках.
У підвальній частині розташовується відділення виготовлення залізобетонних зразків конструкцій з бетономішалкою С-321 об’ємом 0,4 м3 і спеціальних прорізом в стіні для передачі виготовлених конструкцій в «біль-шую» навчально-наукову лабораторію в зону дії кран-балки.
Основні наукові напрямки лабораторії і кафедри
- Розробка нелінійної теорії розрахунку несучих елементів і систем.
- Залізобетонні конструкції, що працюють в умовах кліматичного, технологічного та пожежного середовища.
- Енергозберігаючі фасадні конструкції.
- Розробка і впровадження ефективних методів відновлення і реконструкції будівель і споруд.
- Малоенергоємкi способи попереднього напруження конструкцій, в тому числі монолітних, статично невизначених.
- Нові види неметалічної армування, стеклопластбетонних і склопластикових конструкцій.
- Створення, дослідження та впровадження ефективних залізобетонних конструкцій.
- Участь в розробці Державних Будівельних Норм України.
Склад кафедри
Контактна інформація
Адреса кафедри і контактні телефони: Україна, 61002, м. Харків, вул. Сумська, 40 (ауд. 144, проектний кабінет ЗБК), тел. (057) 7000-163.
E-mail: gbkhisi@gmail.com
Сайт: www.zbk.kh.ua