Досвід викладачів ХНУБА з обстеження зруйнованих будівель – це «актуальні» знання студентам-будівельникам!

Досвід викладачів ХНУБА з обстеження зруйнованих будівель – це «актуальні» знання студентам-будівельникам!

Співробітники кафедри геотехніки, підземних та гідротехнічних споруд проф. А.О. Мозговий, асп. А.А. Бутенко (сертифікований експерт з технічного обстеження будівель і споруд) та зав. каф. будівельних конструкцій та матеріалознавства, проф. К.В. Спіранде беруть активну участь в обстеженні та розробці рекомендацій щодо виконання невідкладних робіт із ліквідації наслідків збройної агресії РФ в м. Харкові та Харківській області. На сьогодні проведено обстеження більш ніж 50 об’єктів різного призначення: адміністративні будівлі, заклади охорони здоров’я та освіти, житлові будинки та окремі будівельні конструкції, що зазнали руйнувань.

Пошкодження, що викликані артилерійськими обстрілами, ракетними ударами, влучанням авіабомб або ударною хвилею, суттєво відрізняються від традиційних експлуатаційних руйнувань будівель. Руйнівні навантаження на будівлі є ультимативними і в декілька десятків, а інколи і сотні разів, перевищують експлуатаційні навантаження. Ударні впливи та динамічні навантаження з величезним діапазоном прискорення, що мають різні вектори направлення, не були передбачені під час будівництва об’єктів.

У цей час наші співробітники приймають рішення щодо класифікації руйнувань та можливості й способів відновлення будівельних конструкцій та будівель у цілому. Накопичені спостереження фахівців найближчим часом буде структуровано та систематизовано до рівня навчальної дисципліни.

У зміст освітньої програми для здобувачів спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» з початку нового навчального року буде включено спеціальний курс «Руйнування будівель і споруд та їх відновлення». Це дозволить здобувачам отримати навички з технічного обстеження несучих конструкцій, необхідні знання про особливості характеру руйнувань та пошкоджень при специфічних навантаженнях на будівлі. Набуття компетенцій щодо розробки конструктивних рішень і технологій із відновлення експлуатаційної надійності будівельних об’єктів дозволить нашим випускникам вирішувати складні інженерні задачі під час відбудови України.