Слово про вчителя

Слово про вчителя

23 липня 2020 виповнюється 85 років від дня народження члена-кореспондента Академії архітектури України, доктора архітектури, заслуженого архітектора України, завідувача кафедри образотворчого та декоративного мистецтва ХНУБА, професора Володимира Йосиповича Кравця. Понад 55 років віддав він навчанню і вихованню багатьох поколінь архітекторів в нашому університеті.

Людина дивовижної долі, він поєднав у своїй багатосторонній діяльності роботу вченого з працею художника, став ланкою живого зв’язку наших сучасників з великою традицією науки і мистецтва, до якої походять витоки його наукової і художньої творчості. Його становлення як вченого і художника пов’язано з іменами видатних творців культури 20 століття. У їх числі С.В. Образцов і М.О. Шапошников, Б.В. Косарєв і О.О. Тіц, О.В. Погорєлов і В.А. Афанасьєв. Це його безпосередні вчителі та старші колеги, в спілкуванні з якими відбувалося формування його художнього і наукового світогляду.

Творчість Володимира Йосиповича велика і різноманітна.

Як учений він багато років віддав вивченню властивостей кольору, його ролі в архітектурному формоутворенні, природи колористичної гармонії. Його роботи в цій галузі мають піонерський характер і широко відомі. Створена ним наукова школа користується заслуженою повагою в усьому світі.

Він широко відомий як театральний художник, майстер книжкової ілюстрації, працював в монументальному і станковому живописі. Його твори представлені в Центральному театральному музеї ім. О.О. Бахрушина, численних музейних та приватних збірках. Але є область, з якою пов’язані найбільш потаємні сторони його творчості, — це акварель. Він любить класичну акварель, без жодних технічних ефектів. Абсолютно дивні його архітектурні етюди, прекрасні портрети, чудові пейзажі, що, як правило, виконувалися в ході виїзних студентських практик, якими Володимир Йосипович керував багато років.

На архітектурному факультеті ХНУБА Володимир Йосипович створив кафедру образотворчого і декоративного мистецтва і беззмінно керує нею. Сьогодні кафедра ОДМ ХНУБА стала одним із значних центрів харківської художньої школи поряд з Харківською академією дизайну і мистецтв, яка має більш ніж столітню історію. Таке сусідство витримати непросто, але створена Володимиром Йосиповичем кафедра його витримує. Він зумів зібрати на ній художників різних поколінь, яскраво виражені індивідуальності яких проявляються в творчості і викладанні, котре інтерпретує єдині методичні принципи конструктивного розуміння форми в малюнку і побудови різних типів колористичної гармонії в живопису. Ці принципи стали результатом наукових і методичних досліджень майстра, струнко виражених в створеній ним теорії колористичного формотворення, апробованій і підтвердженій в низці розроблених і реалізованих ним архітектурних проектів, за які він був удостоєний численних премій і золотої та срібної медалей ВДНГ СРСР.

Своєю невтомною діяльністю Володимир Йосипович демонструє зразки інтелігентності і гарного смаку, високу толерантність, коли прийняття проявляється у ставленні навіть до творів, світоглядно або пластично чужих, але талановито виконаних, і широку ерудицію, що охоплює величезний пласт професійної культури, збереження норм якої перетворюється в індивідуальний моральний вибір , стає його особистою ініціативою, його культурним і творчим самовизначенням.

Колектив кафедри образотворчого та декоративного мистецтва, всього архітектурного факультету, багато викладачів якого вчилися у Володимира Йосиповича, гаряче вітають його з 85-річчям, бажають міцного здоров’я, благополуччя і творчого непокою, що веде до нових досягнень як в науці, так і в художній творчості.